DSO Boží voda - informace a novinky v odečtech

voda

Ze zhruba 120 dodavatelů pitné vody v  České republice patří DSO Boží Voda k těm nejlevnějším.
S technickými dotazy a problémy spojenými s vodovodním řadem se můžete obracet na pana Jiřího Bardu (tel. 608 067 095) a nově také na pana Vladimíra Horského (tel. 607 604 944).

Většina z vás asi zaregistrovala informace o plošném zdražování vodného a stočného v celé republice. Za zvýšené náklady na dodávku pitné vody a zpracování odpadní vody mohou z velké části vysoké ceny energií, materiálu, náhradních dílů, pohonných hmot, ale také zvyšující se náklady na zaměstnance a mnoho dalších faktorů. Ceny vodného a stočného by měla vypočítávat každá vodohospodářská společnost podle svých reálných nákladů, což se bohužel dost často neděje, a proto stát neúměrné zvyšování cen dále kontroluje. Kromě kontroly kalkulace vodného a stočného (provádí ji Ministerstvo zemědělství a Ministerstvo financí) ještě Státní fond životního prostředí každý rok vyhlašuje sociálně únosnou částku, a to pro každý kraj zvlášť. Pro rok 2024 je nejnižší v Jihočeském kraji, kde nesmí cena vodného a stočného za 1 m3 překročit 158,80 Kč s DPH. Praha má tuto cenu stanovenou nejvýše na 235,47 Kč s DPH, druhý je Středočeský kraj se 174,21 Kč a následuje Ústecký kraj se 173, 75 Kč s DPH za 1 m3. Opakuji, že tato cena platí pro součet nákladů na vodné i stočné dohromady.

Nyní se budeme věnovat pouze pitné vodě. DSO Boží Voda jako majitel a provozovatel vodovodní sítě sloužící zásobování obyvatelstva pitnou vodou zatím nebude zvyšovat cenu vodného. Cena za 1 m3 pitné vody stále zůstává 40 Kč plus DPH. Daň z přidané hodnoty na vodné bohužel stát od 1. ledna 2024 zvýšil a činí 12 %. Ve výsledku je cena za 1 m3 pitné vody 44,80 Kč, v loňském roce to bylo 44 Kč. Ze zhruba 120 dodavatelů pitné vody v  České republice je DSO Boží Voda na jednom z posledních míst, to znamená, že patří k těm nejlevnějším. Pro zajímavost přikládám ceny vodného za 1 m3 v nejbližším okolí: Vodárny Kladno-Mělník (VKM) 100,87 Kč, Severočeská vodárenská společnost 77,16 Kč, Pražské VaK 72,62 Kč, VaK Mladá Boleslav 69,79 Kč.

Kromě zvýšení DPH z 10 % na 12 % stát zavedl další „zlepšení“, a to termíny odečtů spotřeby pitné vody. Již se nesmí odečítat spotřeba, která by vznikla přes Nový rok, a proto musíme i u nás zavést nové termíny odečtů. V roce 2024 budeme odečítat stavy vodoměrů na konci června a na konci prosince. Odběratelé tedy musí počítat s tím, že faktura za vodné vydaná v červenci 2024 bude o něco vyšší, než jsou zvyklí, protože bude za období 8 měsíců, nikoliv standardně 6 měsíců. Od další faktury se již vše srovná a odečty budou probíhat vždy po půl roce.

Na závěr upozorňuji na změnu v technické podpoře DSO Boží Voda. S technickými dotazy a problémy spojenými s vodovodním řadem se můžete obracet na pana Jiřího Bardu (tel. 608 067 095) a nově také na pana Vladimíra Horského (tel. 607 604 944).

Datum vložení: 19. 3. 2024 8:34
Datum poslední aktualizace: 19. 3. 2024 8:38