Cena vodného od listopadu 2022

mapa vodného v ČR

Článek od DSO Boží voda

mapa vodného v ČRJak všichni víte, procházíme nyní obdobím, kdy rostou ceny za energie, materiály, chemikálie, pohonné hmoty a většinu dalších komodit. V důsledku toho byl Dobrovolný svazek obcí Boží Voda bohužel nucen od 1. 11. 2022 zvýšit cenu vodného na 40 Kč/1m3 plus DPH, která v současné době činí 10 %. I po tomto zdražení však cena vodného zůstává jedna z nejnižších v České republice (viz mapa). Tvorba ceny vodného podléhá zákonům (především zákonu č.526/1990 Sb. o cenách), vyhláškám (především vyhlášce č.450/2009 Sb.) a cenovému výměru Ministerstva financí (č.03/VODA/2022): provozovatel nesmí mít zisk vyšší než 10 %, zároveň však v žádném případě nesmí cenu vodného dotovat. Při překročení jedné i druhé podmínky hrozí provozovateli finanční postih. Cenu vodného kontrolují Ministerstvo zemědělství a Ministerstvo financí. Od letošního roku vešla v platnost novinka v cenové kalkulaci vodného. Po skončení roku 2022 se vytvoří porovnání cenové kalkulace vodného a skutečně vynaložených nákladů. Pokud vyjde zisk vyšší než 0%, ale menší než 10%, vypočte se vyrovnávací položka. Tu pak bude nutné uplatnit v cenové kalkulaci pro rok 2024, kde způsobí slevu vodného. Tento postup bude povinné zopakovat každý rok, vždy po skončení kalendářního roku.

A co všechno se do výpočtu ceny vodného započítává? Přestože má DSO Boží Voda vlastní zdroj pitné vody, musí státu platit za každý vyčerpaný m3 vody 2 Kč, což v celkovém objemu cca 120 000 m3 činí 240 000 Kč za rok. Dále se musí započítat náklady na elektrickou energii, pohonné hmoty, chemikálie, pojištění majetku, čerpadla a nářadí a mnoho dodavatelských činností - provoz bagru a nákladního auta, dovoz materiálu a materiál potřebný při opravách vodovodního řadu, odměna pro odborného zástupce, kterého musí každý provozovatel ze zákona mít, náklady na rozbory pitné vody, jejichž četnost se řídí opět zákonem. Aktuálně se náklady na rozbory pitné vody pohybují kolem 80 000 Kč za rok. Významnou položku tvoří také mzdové náklady.

Jak uvádíme výše, cena 40 Kč za 1 m3 se stále drží hluboko pod celorepublikovým průměrem, který je nyní 52 Kč za 1 m3. Za nižší cenu můžeme poděkovat zejména logicky postavenému vodovodnímu řadu, ale ovlivňuje ji i to, že nemáme přebujelou administrativu. Jak náš vodovodní řad funguje? Voda ze studny je čerpána do zásobníku a odtud je dvěma čerpadly přečerpávána do vodojemů v Liběchově a Ješovicích. Z vodojemů je voda samospádem dodávána odběratelům, s výjimkou Horní Zimoře, kde musí být malá přečerpávací stanice, protože Horní Zimoř leží výše než vodojem v Ješovicích. Bonusovým bodem je vysoká kvalita naší pitné vody. Veškeré výsledky rozborů vody jsou zveřejněny na webových stránkách DSO Boží Voda. Na závěr apeluji na všechny odběratele, aby pitnou vodou zbytečně neplýtvali.

Ing. Mgr. Vladimíra Zralíková, jednatelka DSO Boží Voda

Datum vložení: 23. 11. 2022 9:28